Main Page » News »

Fizycy z PW podczas szkoły letniej na Uniwersytecie w São Carlos

Prowadzący trzeciej edycji São Carlos School on Glasses and Glass-Ceramics (10-15 marca 2025 r.), fot. ceramics.org

Prowadzący trzeciej edycji São Carlos School on Glasses and Glass-Ceramics (10-15 marca 2025 r.), fot. ceramics.org

Adam Puchalski, Krzysztof Gadomski, Maciej Nowagiel, a także dr hab. inż. Tomasz K. Pietrzak, prof. PW, reprezentowali nasz wydział podczas organizowanej w brazylijskim São Carlos letniej szkoły poświęconej fizyce oraz naukom materiałowym o szkłach i materiałach typu szkło-ceramika.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Center for Glass Research, Technology and Education in Vitreous Materials (CeRTEV), a konkretnie zespół prof. Edgara D. Zanotto, jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości w środowisku specjalistów zajmujących się szkłami tlenkowymi, redaktora Journal of Non-Crystalline Solids. Jednym z celów organizatorów jest promocja edukacji i badań w zakresie nauki o szkle.

Szkoła letnia zgromadziła studentów, profesorów i ekspertów z całego świata. Pośród 94 uczestników pochodzących z 12 krajów znaleźli się również Polacy — związani z Zakładem Joniki Ciała Stałego prof. Pietrzak, doktoranci i jeden magistrant.

Na program szkoły letniej złożył się cykl starannie dobranych wykładów naukowych przygotowanych przez naukowców zatrudnionych na uczelniach (głównie z Brazylii i USA) oraz działach R&D firm związanych z szeroko rozumianym przemysłem szklarskim (np. Corning). Jeden z wykładów wygłosił prof. Tomasz Pietrzak, który omówił podstawy fizyczne przewodnictwa hoppingowego w szkłach tlenkowych oraz zjawiska gigantycznego wzrostu przewodności elektrycznej na skutek nanokrystalizacji tego typu szkieł. Treść wykładu naszego fizyka jest ściśle związana z tematyką naukową, którą zajmuje się jego grupa badawcza działająca na Wydziale Fizyki.

Organizatorzy zadbali nie tylko o specjalistyczne prelekcje. Duży nacisk położyli również na stworzenie dobrze zintegrowanego, pozytywnie nastrojonego środowiska młodych naukowców, którzy w przyszłości będą współpracować nad dalszym badaniem właściwości fascynujących materiałów. Nasi reprezentanci wrócili do kraju z pomysłami na nowatorskie badania i wykorzystaniem nowych kontaktów, których nawiązanie było możliwe dzięki wyjazdowi.

Więcej informacji o wydarzeniu i jego bohaterach, jak również nagrania wykładów, można znaleźć na stronach:

Czwarta edycja São Carlos School on Glasses and Glass-Ceramics jest przewidziana na 2026 rok.