Stypendia dla studentów przyjętych na studia II stopnia

Zdjęcie bilonu

Studenci przyjęci na studia II stopnia od semestru letniego w roku akademickim 2022/2023 mogą się ubiegać o przyznanie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogi oraz stypendium Rektora.

Dr hab. Georgy Kornakov z grantem SONATA BIS

Dr hab. Georgy Kornakov

„Pęsety z antymaterii do edycji nuklearnej” to tytuł projektu zakwalifikowanego do finansowania w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki.

Dwie nowe prace naszych badaczy w Physical Review Letters

Grafika: układ numeryczny do badania zderzeń wirów kwantowych.

Artykuły autorstwa badaczy z grupy teorii jądra atomowego dotyczące gazów atomowych schłodzonych do temperatur bliskich zera bezwzględnego (rzędu nanokelwinów) ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.

Wykład inaugurujący nowy semestr

Grafika symbolizująca technologię

Referat „Czy Nobel kwantowy 2022 jest z filozofii czy z technologii?” wygłosi 2 marca o 13.30 dr hab. inż. Teodor Buchner. Całą społeczność naszego wydziału zapraszamy z tej okazji do Audytorium Fizyki.

Prace naszych dyplomantów nagrodzone przez Polskie Towarzystwo Nukleoniczne

Grafika symbolizująca tematykę związaną z atomistyką

Trójka studentów, którzy prace inżynierskie obronili na Wydziale Fizyki PW, została wyróżniona w konkursie poświęconym atomistyce.

II Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy

Grafika przedstawiająca fasadę Gmachu Głównego PW

Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia, które odbędzie się 12 maja 2023 r. w Auli Gmachu Fizyki.

Nasza absolwentka najlepsza w konkursie PZPTS

Zdjęcie Martyny Winnik i logo Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych

Praca inżynierska Martyny Winnik zwyciężyła w 6. edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych organizowanego przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

PW włącza się w polski program rozwoju energetyki jądrowej

Zdjęcie rektorów, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz koncernu Orlen po podpisaniu listu intencyjnego

List intencyjny w sprawie opracowania programów kształcenia i uruchomienia kierunków studiów został podpisany 31 stycznia w Warszawie. Wśród sygnatariuszy znalazło się sześć polskich uczelni technicznych, w tym Politechnika Warszawska.

BIMEVOX-y w centrum uwagi

Lokalna struktura

Artykuł poświęcony lokalnej strukturze przewodników jonów tlenu, BIMEVOX-ów, znalazł się na okładce styczniowego wydania Chemistry of Materials. Wyniki są efektem współpracy grupy badawczej prof. Franciszka Kroka (w skład której weszli: Aleksandra Dzięgielewska, Marcin Małys, Marcin Kryński) z zespołem dr. Isaaca Abrahamsa z Queen Mary University of London.

Jak zadbać o bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

Zdjęcie elektrowni jądrowej

Według statystyk Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na świecie działa nieco ponad 440 reaktorów jądrowych, a niemal 60 jest w budowie. To kluczowa dla niskoemisyjnej energii elektrycznej infrastruktura, o której bezpieczeństwo należy odpowiednio zadbać. Pomóc mogą badania dr. hab. inż. Daniela Kikoły, prof. PW, i Rafała Dąbrowskiego z Państwowej Agencji Atomistyki, związanego również ze Szkołą Doktorską PW.