Aktualności

Ekologia informacji

Mężczyzna stojący pod parasolem chroniącym go przed "deszczem danych" — grafika z oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji

W tekście Protect our environment from information overload opublikowanym w Nature Human Behaviour zespół badaczy z udziałem prof. Janusza Hołysta i dr. inż. Juliana Sienkiewicza podniósł temat przeciążenia informacyjnego. Autorzy przedstawili ważny postulat – zacznijmy traktować przestrzeń informacyjną z taką troską, z jaką staramy się dbać o środowisko naturalne.

Nasi fizycy w przełomowym eksperymencie CERN-u

Część aparatury AEgIS

Publikacja w Physical Review Letters

Nowa perspektywa perowskitowa

Przemieszczenia jonów tlenu i bizmutu – schemat graficzny

Zespół z udziałem prof. Franciszka Kroka i dr. inż. Marcina Kryńskiego zbadał związek oparty na tytanianie sodowo-bizmutowym (NBT), który może stać się alternatywą dla bazujących na szkodliwym ołowiu materiałach wykorzystywanych m.in. w czujnikach i magazynach energii.

Warsztaty Masterclass — radioterapia

Zdjęcie sprzętu do radioterapii

Fizykę i medycynę łączy fascynująca zależność, którą poznają uczestnicy wiosennych warsztatów masterclass z radioterapii. Uruchamiamy zapisy dla licealistów!

Nowotwory pod fizycznym nadzorem

Komórki raka piersi, fot. National Cancer Institute

Zespół badaczy z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa W. Fornalskiego opublikował artykuł poświęcony wykorzystaniu modelu Avramiego-Dobrzyńskiego, który może służyć zrozumieniu procesu akumulacji mutacji genetycznych prowadzących do rozwoju nowotworów. Tekst znalazł się w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences

Studenci z wizytą w Międzynarodowym Centrum Badań Oka — ICTER

Zdjęcie studentów w laboratorium ICTER

Czwórka naszych magistrantów odwiedziła laboratoria wyjątkowego ośrodka naukowo-badawczego, który rozwija nowoczesne technologie wspierające diagnostykę i terapię chorób oczu. 

Promieniowanie synchrotronowe — kurs dla doktorantów

Wnęki rezonansowe Landaua

Zachęcamy do udziału w cyklu szkoleń przygotowanym pod patronatem Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego. Rejestracja potrwa do 3 marca.

Dokumenty kandydatów na studia II stopnia

Zdjęcie teczek z dokumentami

Zarejestrowanym w systemie IRK na studia II stopnia przypominamy o konieczności dostarczenia dokumentów do 9 lutego do 14.00.

Ekologia informacji

Mężczyzna stojący pod parasolem chroniącym go przed "deszczem danych" — grafika z oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji

Idea naszych fizyków opisana w Nature Human Behaviour

Czeskie konsultacje jądrowe

Profesorowie Adam Kisiel i Daniel Kikoła podczas wizyty w Politechnice Czeskiej w Pradze

Profesorowie Adam Kisiel i Daniel Kikoła odwiedzili Wydział Fizyki Jądrowej Politechniki Czeskiej w Pradze. Nasi fizycy mieli okazję zebrać wiedzę i doświadczenia, które wykorzystają przy modernizowaniu naszego programu studiów z zakresu energetyki jądrowej.