Materiały i nanostruktury

W dzisiejszym, bardzo dynamicznie rozwijającym się świecie, coraz większą rolę odgrywa rozwój nanonauk i nanotechnologii.

Liczba zastosowań odkrywanych w nanoświecie struktur i zjawisk zwiększa się z każdym dniem, otwierając jednocześnie rynki o wartości miliardów dolarów! Specjalizacja materiały i nanostruktury otworzy przed Tobą drzwi do świata nanostruktur, zdradzając jednocześnie tajniki fizyki ciała stałego.

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działa dioda czy tranzystor? Są one podstawowymi elementami współczesnej cywilizacji elektronicznej – bez nich rozwój informatyki byłby niemożliwy. Na fizyce półprzewodników dowiesz się, jak działają m.in. wspomniane wyżej elementy poprzez poznanie ich struktury półprzewodnikowej, poznasz nowoczesne metody wytwarzania materiałów wykonanych z półprzewodników. Nauczysz się również opisywać związki półprzewodnikowe, które stanowią podstawę współczesnej elektroniki, a także poznasz szereg nowych zastosowań, które być może będziesz chciał zaprojektować i zrealizować w życiu zawodowym.

 Wykład z nanostruktur przeniesie Cię w dość barwny i różnorodny świat skali nano, w którym często można zaobserwować zjawiska kwantowe nieobserwowalne w świecie dostępnym naszym zmysłom. Kto czytał “Flatlandię” Edwina Abbotta, ten wie jak fascynująca jest nauka w świecie bez kilku wymiarów. Wybierając tą specjalność nauczysz się jak fikcję życia Płaszczaków zamieniać w rzeczywiste rozwiązania techniki. Poznając świat nanostruktur, zrozumiesz rzeczywistości kropek kwantowych, nanokryształów, nanodrutów kwantowych i nanorurek oraz ich unikalne właściwości.

 Fizyka procesów jonowych zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z gromadzeniem i przetwarzaniem energii. Konsekwencją dynamicznego rozwoju naszej cywilizacji, jest zużywanie coraz większej ilości energii, dlatego coraz większe znaczenie odgrywa szukanie nowych  źródeł energii. Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działają ogniwa słoneczne, baterie do urządzeń przenośnych, czy ogniwa paliwowe stosowane w ekologicznych samochodach napędzanych wodorem? Na zajęciach dowiesz się, w jaki sposób skonstruować takie urządzenia.

logo Materiałów i Nanostruktur