Wykład inaugurujący nowy semestr

Grafika symbolizująca technologię

fot. freepik

Referat „Czy Nobel kwantowy 2022 jest z filozofii czy z technologii?” wygłosi 2 marca o 13.30 dr hab. inż. Teodor Buchner. Całą społeczność naszego wydziału zapraszamy z tej okazji do Audytorium Fizyki.

Nagroda Nobla w 2022 roku przyznana została za wieloletnią konsekwencję w udoskonalaniu doświadczalnego dowodu na to, że nie rozumiemy rzeczywistości. Innymi słowy, jest nagrodą za wykazanie ignorancji, jaką wykazuje się fizyka w opisie świata. Podobna jest w tym do Nobla za efekt fotoelektryczny. Podczas referatu usłyszymy zarówno o aspektach filozoficznych, jak i o praktycznej aplikacji w obszarze technologii bezpieczeństwa informacji, czyli o kryptografii kwantowej. Rozwój tej technologii spowodował na równi z komputerem kwantowym, że inżynierowie telekomunikacyjni zaczęli odświeżać wiedzę z fizyki kwantowej.