Warsaw Science Nights — nocne o nauce rozmowy

Zdjęcie Zuzanny Podgórskiej autorstwa Beaty Muchowskiej

Wieczorne wyjście do miasta, spotkanie ze znajomymi, relaks, przekąski i… wykład o nauce. Zuzanna Podgórska, nasza doktorantka, wymarzyła sobie przedsięwzięcie, które pomogłoby w przemycaniu wiedzy naukowej w nieoczywistych okolicznościach, nieoczywistej grupie odbiorców. Pomysł udało się zrealizować — tak powstał cykl Warsaw Science Nights.

Centralnym punktem wydarzeń z serii WSN są 20-minutowe wykłady, których bohaterowie to młodzi naukowcy. Krótko, zwięźle i z estradową swadą opowiadają o wynikach badań i wyjaśniają je tak, żeby publiczność nie tylko zrozumiała dany temat, ale też poczuła się zaintrygowana, a wręcz zafascynowana.

Przemycić naukę

To zadanie o tyle wymagające, że wśród odbiorców z zasady nie ma ludzi zawodowo związanych z nauką — to goście klubokawiarni Warszawa Powiśle, często uczestniczący w Warsaw Science Nights niejako z przypadku. Na tym jednak polega urok wieczornych spotkań na warszawskim Powiślu.

Zuzanna Podgórska, pomysÅ‚odawczyni i prowadzÄ…ca zauważa, że nauka powinna być dostÄ™pna dla każdego, kto Å›wiadomie zechce siÄ™ na niÄ… otworzyć. — A my, naukowcy powinniÅ›my w taki sposób komunikować naukowe treÅ›ci, aby byÅ‚y zrozumiaÅ‚e nie tylko w wÄ…skim gronie ekspertów z danej dziedziny. Nawet trudne tematy można przedstawić w sposób interesujÄ…cy i jednoczeÅ›nie zrozumiaÅ‚y. MiaÅ‚am pewne obawy, czy uda nam siÄ™ przekonać publiczność do spÄ™dzania wolnego czasu w takiej niecodziennej formie. PomysÅ‚ jednak bardzo siÄ™ spodobaÅ‚ i w kolejnych spotkaniach bierze udziaÅ‚ coraz wiÄ™cej osób. Mam poczucie, że ten projekt przy okazji odczarowuje stereotyp naukowca i oprócz dostarczania niezwykle wartoÅ›ciowej wiedzy pokazuje, że naukowcy sÄ… wspaniaÅ‚ymi, otwartymi ludźmi, którzy bardzo chÄ™tnie dzielÄ… siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… i pasjÄ….

Do tej pory odbyły się trzy spotkania z serii. Szlak przetarł Dariusz Aksamit, który próbował wyjaśnić, czy racjonalne jest nieracjonalne zachęcanie do racjonalnych zachowań. Podczas drugiego spotkania dr Magdalena Babiszewska-Aksamit z perspektywy antropologa fizycznego starała się odpowiedzieć na pytanie dlaczego Polki nie chcą mieć więcej dzieci. Kolejny wieczór poświęcono problemowi wolnej woli.

Konstruktywnie o kontrowersjach

— SÅ‚uchacze bardzo chÄ™tnie biorÄ… udziaÅ‚ w dyskusji, dzielÄ… siÄ™ swoimi spostrzeżeniami, zadajÄ… naukowcom pytania — to znak, że poruszane tematy skÅ‚aniajÄ… do refleksji, sÄ… ciekawe i uniwersalne. Po ostatnim WSN organizatorzy wspólnie z uczestnikami przygotowali listÄ™ zagadnieÅ„, jakie bÄ™dÄ… poruszane podczas kolejnych spotkaÅ„ — mówi Zuzanna Podgórska. Nie zabraknie tematów trudnych czy kontrowersyjnych, jak substancje psychoaktywne, seksualność czy dÅ‚ugowieczność, zaprezentowanych na wysokim poziomie merytorycznym, ale jednoczeÅ›nie w przyjemnej formule sprzyjajÄ…cej wymianie myÅ›li.

Najbliższa okazja do wzięcia udziału w WSN już 27 września. Tym razem w klubie Warszawa Powiśle wystąpi Szymon Sobczyk, absolwent wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat zajmuje się zawodowo cyberbezpieczeństwem.

Cyberbezpieczeństwo — jak firmy bronią się przed hakerami? Wtorek, 27 września, 20.00

Zuzanna Podgórska jest absolwentką inżynierii biomedycznej, obecnie kończy doktorat w Zakładzie Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki PW. Naukowo zajmuje się dozymetrią promieniotwórczego gazu radonu oraz ochroną radiologiczną. Zuzanna kieruje polskim oddziałem Szwedzkiego Laboratorium Radonova Laboratories specjalizującego się w pomiarach radonu i konstrukcji urządzeń pomiarowych. Jest również popularyzatorką nauki, działa m.in. w stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.

Kontakt: z.podgorska@rncheck.com