Wakacje w CERNie

Dziekan Wojciech Wróbel wraz z naukowcami i studentami Wydziału Fizyki PW

Dziekan, naukowcy i studenci Wydziału Fizyki PW na tle detektora ALICE

MiÄ™dzy czerwcem a wrzeÅ›niem w najwiÄ™kszym europejskim oÅ›rodku badaÅ„ jÄ…drowych CERN Å‚atwo trafić na reprezentantów WydziaÅ‚u Fizyki PW. Nasi naukowcy i studenci biorÄ… czynny udziaÅ‚ w zbieraniu i analizowaniu danych do kilku ważnych eksperymentów.

Swoje badania naukowe fizycy z PW prowadzÄ… w ramach eksperymentów ALICE, AEgIS oraz NA61/SHINE. O tym, jak wyglÄ…dajÄ… prace zwiÄ…zane z pierwszym z nich, przekonaÅ‚ siÄ™ ostatnio nasz dziekan. Podczas niedawnej wizyty prof. Wojciech Wróbel odwiedziÅ‚ sterowniÄ™, ALICE Control Room, skorzystaÅ‚ też z możliwoÅ›ci zjazdu do ALICE Cavern, poÅ‚ożonej kilkadziesiÄ…t metrów pod ziemiÄ… jaskini, w której znajduje siÄ™ detektor. Wizyta obejmowaÅ‚a również Data Centre (DC), Low Energy Ion Ring (LEIR), sychrocyklotron (SC), a także decelerator antyprotonów i dziaÅ‚ajÄ…cy na nim eksperyment AEgIS. Nie zabrakÅ‚o rozmów z przedstawicielami CERN-u i zespoÅ‚em z WydziaÅ‚u Fizyki PW.

– DziaÅ‚anie w jednym z eksperymentów to możliwość pracy w miÄ™dzynarodowym Å›rodowisku, wymiany doÅ›wiadczeÅ„, rozwoju umiejÄ™tnoÅ›ci programistycznych, analizy dużych iloÅ›ci danych, ale także szansa przyjazdu do CERN-u w ramach praktyk, stażu lub pomocy przy zbieraniu danych. To doskonaÅ‚a okazja, aby na serio rozpocząć swojÄ… przygodÄ™ fizyka – mówi Katarzyna Gwiździel, doktorantka i jednoczeÅ›nie jedna z reprezentantek naszego wydziaÅ‚u w sÅ‚ynnym oÅ›rodku naukowo-badawczym poÅ‚ożonym na francusko-szwajcarskiej granicy.

Dowiedz się więcej o eksperymentach: