Udany eksperyment synchrotronowy w Diamond Light Source

Dr inż. Przemysław Dzięgielewski (w tle) i prof. Jerzy Antonowicz podczas prac w Diamond Light Source

Dr inż. Przemysław Dzięgielewski (w tle) i prof. Jerzy Antonowicz podczas prac w Diamond Light Source

Duet naszych badaczy, dr inż. Przemysław Dzięgielewski i prof. Jerzy Antonowicz, ma za sobą owocny pobyt w brytyjskim Didcot, siedzibie jednej z najnowocześniejszych placówek synchrotronowych na świecie.

Diamond swoim dziaÅ‚aniem przypomina gigantyczny mikroskop, który dziÄ™ki przyspieszeniu elektronów do prÄ™dkoÅ›ci bliskiej prÄ™dkoÅ›ci Å›wiatÅ‚a pozwala im emitować Å›wiatÅ‚o miliardy razy jaÅ›niejsze od sÅ‚onecznego. PoruszajÄ…c siÄ™ po okrÄ™gu, elektrony emitujÄ… stycznie do niego bardzo jasne promieniowanie rentgenowskie, nazywane promieniowaniem synchrotronowym. 

Naukowcy, którzy korzystają z infrastruktury ośrodka naukowego w Didcot, mogą wykorzystywać jego niezwykłą funkcjonalność do wszechstronnych badań — od analiz paleontologicznych, przez mikrobiologiczne, aż po badania z zakresu fizyki.

Nasi badacze wykorzystali Diamond do wykonania pomiarów struktury atomowej szkieł metalicznych na bazie Zr w warunkach ekstremalnie wysokiego ciśnienia, osiągając założone w projekcie 70 GPa (1/5 ciśnienia panującego wewnątrz Ziemi) z użyciem specjalnie przygotowanych przez japoński zespół nanopolikrystalicznych diamentów.

Hala pomiarowa Diamond Light Source

Zdjęcie panoramiczne z głównego wejścia do hali pomiarowej, fot. P. Dzięgielewski

Celem projektu było potwierdzenie przewidywań teoretycznych, które sugerują występowanie skokowej zmiany stanu elektronowego atomów Zr, jak i ich rozmiaru. Kierujący projektem dr Dzięgielewski zaprosił do współpracy kolegów z Cranfield University oraz Bristol University — wspólnymi siłami badacze przekroczyli nieprzekraczalną wcześniej granicę w badaniach szkieł metalicznych w egzotycznych warunkach wysokiego ciśnienia.

— Otrzymane wyniki sÄ… bardzo obiecujÄ…ce, ponieważ pozwolÄ… odrzucić lub potwierdzić hipotezÄ™, wedÅ‚ug której zachodzÄ…ce w strukturze atomowej zmiany sÄ… spowodowane gwaÅ‚townÄ… zmianÄ… stanu elektronowego atomów Zr. Wyniki, które uzyskaliÅ›my w tym eksperymencie, rzucajÄ… nowe Å›wiatÅ‚o na naturÄ™ materii, którÄ… można spotkać zarówno w procesach geologicznych na Ziemi,  jak i w tzw. geologii kosmicznej, bÄ™dÄ…cej nowym i obiecujÄ…cym kierunkiem badaÅ„ — podsumowuje dr inż. PrzemysÅ‚aw DziÄ™gielewski.