Rusza 26. edycja Nagrody Naukowej Siemensa

Grafika promujÄ…ca 26. edycjÄ™ Nagrody Naukowej Siemensa

Rusza nabór zgłoszeń do 26. edycji Nagrody Naukowej Siemensa, konkursu organizowanego przez firmę Siemens Polska wspólnie z Politechniką Warszawską. Do wygrania są nagrody pieniężne o łącznej wartości ponad 100 tys. złotych. Dodatkowo przewidziane jest doposażenie laboratoriów ośrodków akademickich, z których wywodzą się zwycięzcy Nagrody Naukowej Siemensa.

W trzech konkursach o Nagrodę Siemensa rywalizują naukowcy i zespoły badawcze oraz absolwenci studiów I i II stopnia. Zwycięskie projekty są wyłaniane przez eksperckie jury, które wybiera zgłoszenia o największym potencjale rozwoju naukowego i inżynieryjnego, odpowiadające na aktualne potrzeby rynku i gospodarki.

- Od ponad 25 lat wspieramy najbardziej utalentowanych naukowców i studentów, których kompetencje i kariery mogÄ… rozwijać siÄ™ m.in. dziÄ™ki wsparciu finansowemu Siemensa. TrwajÄ…ca już ponad ćwierć wieku współpraca firmy z polskimi uczelniami przynosi korzyÅ›ci zarówno wybitnym naukowcom i studentom, jak i ich macierzystym oÅ›rodkom akademickim. Oprócz wsparcia finansowego najlepszych projektów oraz nowoczesnego wyposażenia laboratoriów, zwyciÄ™zcy mogÄ… liczyć na zaangażowanie praktyków z Siemensa uczestniczÄ…cych w procesie ksztaÅ‚cenia przyszÅ‚ych inżynierów. Nagroda promujÄ…ca rozwój nauki i innowacyjnoÅ›ci ma szczególne znaczenie dziÅ›, w czasach gwaÅ‚townie przyspieszajÄ…cej transformacji gospodarki w kierunku przemysÅ‚u 4.0 i powszechnej digitalizacji â€“ wyjaÅ›nia prezeska Siemens Polska, Dominika Bettman.

W głównym konkursie wyÅ‚aniani sÄ… laureaci dwóch nagród. Nagroda Badawcza Siemensa dla naukowców i zespołów badawczych przyznawana jest za szczególnie wartoÅ›ciowe wyniki badaÅ„ naukowych, możliwe do zastosowania w praktyce. Nagroda Promocyjna Siemensa premiuje wybitne prace doktorskie lub habilitacyjne. Z kolei w rywalizacji o NagrodÄ™ Siemensa dla Absolwentów studiów I i II stopnia przyznawane sÄ… nagrody w dwóch obszarach – automatyki i robotyki oraz elektrotechniki.

- Politechnika Warszawska przyznaje NagrodÄ™ NaukowÄ… Siemensa, przez co bezpoÅ›rednio wpÅ‚ywa na podniesienie poziomu polskiej nauki i myÅ›li technicznej. W ramach 25 edycji konkursów, które zorganizowaliÅ›my do tej pory, wyróżniliÅ›my szczególnie utalentowanych i kreatywnych inżynierów oraz studentów. Wsparcie ich pracy przyczyniÅ‚o siÄ™ do rozwoju dorobku naukowego i modernizacji polskiej gospodarki, co stanowi najlepszy dowód korzyÅ›ci wynikajÄ…cych ze współpracy Å›rodowiska akademickiego i biznesu â€“ podkreÅ›la prof. Mariusz Malinowski, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej.

Wartość przyznawanej Nagrody Badawczej wynosi 40 000 zÅ‚, a Nagrody Promocyjnej 30 000 zÅ‚ (Nagroda Promocyjna może zostać podzielona pomiÄ™dzy dwa zwyciÄ™skie projekty).

Tematyka prac i projektów zgłaszanych do konkursu o Nagrodę Siemensa dla naukowców i zespołów badawczych powinna być związana z obszarami aktywności biznesowej Siemens AG, w szczególności takimi jak:

  • zarzÄ…dzanie w przemyÅ›le (w tym technologie dla przemysÅ‚u 4.0 – digitalizacja, wykorzystanie systemu MindSphere, technologie chmurowe, Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), digital twin, 5G);
  • elektrotechnika (w tym mikrosieci elektroenergetyczne, magazynowanie energii, elektromobilność, przetwarzanie i analiza danych w mikrosieciach, efektywność energetyczna obiektów budowlanych, automatyka elektroenergetyczna i budynkowa, a także aktywnoÅ›ci Siemensa zwiÄ…zane ze Smart City);
  • transport szynowy oraz zarzÄ…dzanie i sterowanie ruchem.

Ponadto do konkursu mogą być zgłaszane prace z zakresu zaawansowanych technologii ochrony środowiska, budowy maszyn, inżynierii materiałowej i innych powiązanych z głównymi dziedzinami konkursowymi.

W ramach konkursu dla absolwentów studiów I i II stopnia nagrodzone zostaną prace dyplomowe z następujących obszarów automatyki i robotyki oraz elektrotechniki :

  • budowa lub zastosowanie urzÄ…dzeÅ„ sterujÄ…cych, sensorycznych, wykonawczych i systemów wizualizacji automatyki i robotyki;
  • sieci i mikrosieci elektroenergetyczne, magazynowanie energii, elektromobilność, przetwarzanie i analiza danych w mikrosieciach oraz w obszarze efektywnoÅ›ci energetycznej obiektów budowlanych, automatyka elektroenergetyczna oraz budynkowa i aktywnoÅ›ci w zakresie Smart City firmy Siemens.

Nagrody w każdej kategorii wynoszÄ…: I nagroda – 10 000 zÅ‚, II nagroda – 5 000 zÅ‚otych, III nagroda – 3 000 zÅ‚otych).

ZgÅ‚oszenia do wszystkich kategorii 26. edycji Nagrody Naukowej Siemensa przyjmowane sÄ… do 30 czerwca 2021 r. 

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na jesień 2021 r.

Szczegóły dotyczÄ…ce zasad konkursu, regulamin oraz informacje o nagrodach dostÄ™pne sÄ… tutaj.