Granty SHENG i PRELUDIUM dla naszych fizyków

Zdjęcie auli Gmachu Fizyki

Aula Gmachu Fizyki

Poznaj projekty

W konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki wyróżnione zostały dwa projekty zgłoszone przez reprezentantów naszego wydziału:

  • HIT-MODCON — przestrajalne i szerokopasmowe mikrostrukturalne konwertery modów o wysokim stopniu integracji z włóknami optycznymi (SHENG 3, kierownik projektu: prof. Tomasz R. WoliÅ„ski) to projekt, w ramach którego zostanÄ… opracowane nowe rodzaje urzÄ…dzeÅ„ Å›wiatÅ‚owodowych do wykorzystania w systemach telekomunikacyjnych oraz urzÄ…dzeniach takich jak mikroskopy optyczne o superrozdzielczoÅ›ci, puÅ‚apki optyczne oraz czujniki Å›wiatÅ‚owodowe. Szerszy opis można znaleźć pod tym adresem.
  • Lekkie jony w plazmie kwarkowo-gluonowej — badania eksperymentalne majÄ…ce na celu lepsze zrozumienie mechanizmu produkcji lekkich jonów i ich oddziaÅ‚ywaÅ„ przy użyciu korelacji femtoskopowych w przestrzeni pÄ™dów w eksperymencie ALICE na LHC (PRELUDIUM 22, kierownik projektu: mgr inż. Wioleta RzÄ™sa). Projekt ma pozwolić na uzyskanie dodatkowych informacji na temat tworzenia lekkich jÄ…der po zderzeniu ciężkich jonów, jak również samych oddziaÅ‚ywaÅ„, którym podlegajÄ… wchodzÄ…c w interakcje z innymi czÄ…stkami. BÄ™dzie to pierwszy projekt badajÄ…cy korelacje pary czÄ…stek produkowanych po zderzeniach ciężkich jonów w ukÅ‚adzie, w którym jednÄ… z czÄ…stek jest czÄ…stka tworzona przez wiÄ™cej niż jeden nukleon. WiÄ™cej o projekcie można przeczytać na stronie NCN.