Grafenowy kamuflaż

Elastyczność materiału opracowanego przez fizyków z PW zapewnia szeroki wachlarz zastosowań w technologii stealth

Elastyczność materiaÅ‚u opracowanego przez fizyków z PW zapewnia szeroki wachlarz zastosowaÅ„ w technologii stealth 

Nasi fizycy opracowali nanokompozytowy materiaÅ‚ na bazie grafenu, którego unikalne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci mogÄ… być wykorzystane w zastosowaniach militarnych. O wynikach swoich badaÅ„ poinformowali na Å‚amach czasopisma Optics Express. 

DziÄ™ki zaawansowanej konstrukcji i strukturyzowanej powierzchni materiaÅ‚ naszych badaczy osiÄ…ga ultraniskie odbicie fal elektromagnetycznych w zakresie promieniowania subterahercowego (radary, telekomunikacja), z minimalnym współczynnikiem odbicia wynoszÄ…cym zaledwie 0.12% (dla czÄ™stotliwoÅ›ci ok. 100 GHz). To rekordowa wartość w Å›wiecie materiałów kompozytowych. 

JeÅ›li dodać do tego cechy takie jak niska waga i elastyczność, otrzymujemy materiaÅ‚ o ogromnym potencjale wykorzystania w technologii stealth. KluczowÄ… rolÄ™ odgrywa tam m.in. zdolność do zminimalizowania szansy na wykrycie przez systemy radarowe wroga. TakÄ… przewagÄ™ mogÅ‚oby zapewnić pokrycie opisanym przez fizyków z PW materiaÅ‚em różnorodnego sprzÄ™tu wojskowego, m.in. dronów, samolotów oraz pojazdów lÄ…dowych. Skuteczność nanokompozytu w warunkach bojowych podbija jeszcze jedna wÅ‚aÅ›ciwość – niezależność od polaryzacji fal elektromagnetycznych.  

Możliwość dostosowania unikalnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci materiaÅ‚u do konkretnych potrzeb czyni go przeÅ‚omowym rozwiÄ…zaniem w dziedzinie bezpieczeÅ„stwa i obronnoÅ›ci.  
 

Więcej o rozwiązaniu opracowanym przez zespoły z Wydziału Fizyki PW można przeczytać na stronie https://doi.org/10.1364/OE.531259.