Bardzo praktyczna nauka o odnawialnych źródłach energii

Dr inż. Anna Kalbarczyk i dr hab. inż. Michał Marzantowicz, prof. PW

Dr inż. Anna Kalbarczyk i dr hab. inż. Michał Marzantowicz, prof. PW — pomysłodawcy projektu; fot. M. Marzantowicz / P. Michalski

W Gmachu Mechatroniki powstaje nowa pracownia laboratoryjna, dzięki której z tematyką praktycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii będą mogli zapoznać się nie tylko studenci, ale również uczniowie szkół i pracownicy firm. Pracownia otworzy również możliwość realizacji specjalistycznych projektów dla Szkoły Doktorskiej i prac dyplomowych na studiach inżynierskich i magisterskich. Projekt jest realizowany w ramach grantu ENERGYEDULAB IDUB

Nauka przez doÅ›wiadczenie, rozwiÄ…zywanie realnych problemów, interdyscyplinarność — to trzy filary grantu dydaktycznego prowadzonego przez dr inż. AnnÄ™ Kalbarczyk, dziÄ™ki któremu już wkrótce powstanie na terenie kampusu poÅ‚udniowego PW nowoczesne laboratorium magazynowania energii. Infrastruktura to jednak nie wszystko, razem z niÄ… idzie w parze idea cyklu zajęć dydaktycznych wspierajÄ…cych myÅ›lenie analityczne, nieszablonowe, a także umiejÄ™tność pracy w zespole.  

— Poprzez interdyscyplinarne zajÄ™cia z zakresu wytwarzania, magazynowania i zarzÄ…dzania energiÄ… ze źródeÅ‚ odnawialnych chcemy pomóc studentom rozwijać umiejÄ™tnoÅ›ci praktyczne i wspierać innowacyjne myÅ›lenie — mówi dr inż. Anna Kalbarczyk. — Stanowiska pomiarowe umożliwiÄ… prowadzenie różnorodnych i unikalnych eksperymentów oraz realizacjÄ™ wÅ‚asnych projektów. Studenci bÄ™dÄ… mogli samodzielnie dobierać narzÄ™dzia pomiarowe w celu rozwiÄ…zania postawionego przed nimi problemu praktycznego — podkreÅ›la pomysÅ‚odawczyni projektu.  

W ramach zajęć dydaktycznych poruszane będą problemy takie jak pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, konwersja i zarządzanie energią, magazynowanie energii, wyznaczanie właściwości elektrycznych i termicznych ogniw i superkondensatorów, badanie wydajności i sprawności pomp ciepła. W planach jest wykorzystanie stanowisk pomiarowych do współpracy międzywydziałowej, co pozwoli na szersze dzielenie się wiedzą, a także pełniejsze zrozumienie i zarządzanie skomplikowanymi systemami energetycznymi.

Dr inż. Anna Kalbarczyk przy pracy

— Innowacyjność projektu polega na stworzeniu laboratoryjnych stanowisk pomiarowych z wykorzystaniem peÅ‚nowymiarowych urzÄ…dzeÅ„ stosowanych w rzeczywistych instalacjach pozyskiwania i magazynowania energii. Nasza infrastruktura w peÅ‚ni odpowiada standardom urzÄ…dzeÅ„ rynkowych, a jednoczeÅ›nie pozwala realizować akademickie zadania na rozmaitych poziomach trudnoÅ›ci. Studenci zyskujÄ… dziÄ™ki temu kolejne kompetencje zawodowe. WażnÄ… cechÄ… nowej pracowni bÄ™dzie jej otwartość i uniwersalność — jesteÅ›my gotowi do prowadzenia zarówno zajęć popularnonaukowych dla szkół, jak i zaawansowanych szkoleÅ„ dla firm — mówi zaangażowany w realizacjÄ™ projektu dr hab. inż. MichaÅ‚ Marzantowicz, prof. PW.  

Jak podkreÅ›la nasz fizyk, przedsiÄ™wziÄ™cie niesie za sobÄ… jeszcze jednÄ…, nieoczywistÄ… korzyść. — Wszystkie stanowiska bÄ™dÄ… mogÅ‚y pracować w trybie off-grid — pracownia bÄ™dzie wyposażona m.in. w tracker solarny, mikrofalowniki i falownik hybrydowy oraz magazyn energii, które pozwolÄ… na caÅ‚kowicie autonomicznie funkcjonowanie w trakcie zajęć, bez zasilania z sieci budynku. DziÄ™ki temu zbudujemy wÅ›ród uczestników zajęć zaufanie do nowych technologii i pokażemy ich możliwoÅ›ci. Mamy nadziejÄ™, że w ten sposób przyczynimy siÄ™ do zwiÄ™kszenia Å›wiadomoÅ›ci ekologicznej — zaznacza nasz badacz. 

*** 

DziÄ™kujemy firmom zaangażowanym w pomoc w tworzeniu nowego laboratorium oraz ich pracownikom. DziÄ™ki dotychczasowej współpracy udaÅ‚o siÄ™ uzyskać sprzÄ™t niezbÄ™dny do uruchomienia instalacji do pozyskiwania energii sÅ‚onecznej. 
 
Od firmy Energynat otrzymaliśmy panele fotowoltaiczne Jinko Tiger 78TR (wykonany w dotychczasowo stosowanej technologii p-type) oraz Jinko Tiger Neo Typ N 60HL4-(V), wykonany we wprowadzonej na rynek w ubiegłym roku technologii n-type o podwyższonej trwałości i wydajności. Serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w przekazanie sprzętu: panu Bartłomiejowi Niemcowi i Vadymowi Burmistrovi reprezentującym firmę Energynat, oraz panu Wojciechowi Kaliciakowi reprezentującemu firmę Sofarsolar Polska.

Od firmy Enphase otrzymaliśmy zestaw mikrofalowników: dwa egzemplarze urządzeń IQ8HC oraz jedno urządzenie IQ8AC, wraz z modułem komunikacyjnym i licznymi akcesoriami. Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi firmy, panu Gawłowi Główczykowi, za przekazanie sprzętu i fachową pomoc przy jego uruchamianiu.

Dziękujemy również firmie Dacpol z Piaseczna za przekazanie regulatora ładowania MPPT firmy Victron, dzięki któremu nasi studenci będą mogli badać sprawność procesu ładowania akumulatorów bezpośrednio z paneli słonecznych.

Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu: anna.kalbarczyk[at]pw.edu.pl

Logotypy firm wspierajÄ…cych projekt
Informacja o dofinansowaniu z programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza