Ciekłe kryształy z fazą błękitną (Blue Phase Liquid Crystals, BPLCs) to obiecujące materiały, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy budowie wyświetlaczy ciekłokrystalicznych o ulepszonych parametrach elektrooptycznych czy w zaawansowanych urządzeniach fotonicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano zespół dr. inż. Kamila Orzechowskiego opisał badania nad nanocząstkami złota w roli nanodomieszek, które mogą wpływać na zmianę właściwości optycznych i zwiększenie stabilności termicznej ciekłych kryształów w fazie błękitnej.
Od 10 stycznia do 3 lutego trwają zapisy na studia magisterskie, które rozpoczną się w semestrze letnim. Kandydaci mogą się rejestrować na stronie irk.pw.edu.pl.
W czwartek 12 stycznia na Wydziale Fizyki odbędzie się spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt OMINO (Overcoming Multilevel INformation Overload) przygotowany pod kierownictwem prof. Janusza Hołysta. OMINO będzie pierwszym projektem koordynowanym przez Politechnikę Warszawską w ramach programu ramowego EU Horyzont Europa.
Trzy prace dyplomowe obronione na Wydziale Fizyki PW zostały nagrodzone w prowadzonym przez Polski Komitet Optoelektroniki XXXI konkursie im. prof. Adama Smolińskiego.
Zapraszamy na seminarium, podczas którego dr. inż. Marcin Kryński wygłosi referat pt. „Przewidywanie energii swobodnej materiałów krystalicznych metodą regresji procesu gaussowskiego”. Seminarium odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2023 r. o godzinie 13.30 w Audytorium Fizyki.
Zespół fizyków z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Białymstoku zaproponował nową metodę zapisu holograficznych obrazów 3D. Wyniki prac optyków znalazły się w czasopiśmie Nature Communications.
Nasi studenci zyskali dostęp do narzędzia, które umożliwi im bezproblemowy, elastyczny dostęp do niezbędnych w codziennej pracy licencjonowanych programów.
Do 8 stycznia 2023 roku kandydaci na studia III stopnia mogą się rejestrować i składać dokumenty w systemie irk.pw.edu.pl.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dr inż. Karolina Czerniak-Łosiewicz opowie o metodologii badań, modyfikacjach i zastosowaniu dwuwymiarowych dichalkogenków metali przejściowych jako materiałów optoelektronicznych. Seminarium odbędzie się 15 grudnia o 12.15 w Audytorium.
Dofinansowanie w ramach konkursu OPUS 23 otrzymały dwa projekty z naszego wydziału.
Zapraszamy na seminarium, które 8 grudnia poprowadzi dr Maciej Jankowski z Europejskiego Ośrodka Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble.
Zespół badaczy z naszego wydziału we współpracy z Wydziałem Chemicznym PW otrzymał dofinansowanie Inkubatora Innowacyjności 4.0 na realizację projektu, w ramach którego będzie możliwe zwiększenie produkcji grafitu interkalowanego do nanokompozytów polimerowych.
Daryna Budiakivska i Priyanka Roy Chowdhury znalazły się w gronie osób wyróżnionych za ponadprzeciętną aktywność naukową, zaangażowanie w życie uczelniane i aktywne promowanie Politechniki Warszawskiej.
Od lat prowadzimy badania nad materiałami ważnymi z punktu widzenia magazynowania i konwersji energii. To tematyka intensywnie dyskutowana w ostatnim czasie — wpłynęły na to zmiany i wyzwania, z jakimi zmaga się współczesny świat. Podkreślił je również w swoim niedawnym wykładzie na Wydziale Fizyki prof. M. Stanley Whittingham, chemik, noblista, współtwórca baterii litowo-jonowych. Jak w ten strategiczny nurt badań wpisują się działania badaczy Wydziału Fizyki PW?
Na początku grudnia na placu przed Gmachem Głównym po raz kolejny pojawią się świąteczne domki. Zapraszamy do wspólnego świętowania podczas politechnicznego kiermaszu, który potrwa od 1 do 3 grudnia.
Prowadzimy zbiórkę dla dzieci i cywilów z obwodu zaporoskiego — mieszkańców, którzy nie zdecydowali się na opuszczenie swoich domów, jak i uchodźców wewnętrznych z pobliskich regionów, w których życie uniemożliwiła rosyjska agresja zbrojna.
Drużyna z dr. inż. Piotrem Górskim w składzie zdobyła złoty medal drużynowy podczas 45. mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań szachowych.
Obejrzyj zapis spotkania z prof. M. Stanleyem Whittinghamem
Materiały 2D to jedna z większych nadziei współczesnej elektroniki. W badaniach dr inż. Karoliny Czerniak-Łosiewicz uwaga jest skupiona na dwuwymiarowych dichalkogenkach metali przejściowych, które mogą być wykorzystane w optoelektronice: tworzeniu fotodetektorów, pamięci lub urządzeń imitujących działanie neuronów z wykorzystaniem światła. Kluczem jest umiejętne wprowadzenie defektów strukturalnych za pomocą łagodnej obróbki plazmą.
Czym jest ION? To program Indywidualnej Opieki Naukowej dla studentów, którzy chcą wyjść poza ramy standardowej edukacji i uczestniczyć w pracach badawczych pod okiem naukowców z Wydziału Fizyki PW. Już 18 listopada odbędzie się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych taką formą studiowania.
W czwartek 17 listopada dr hab. inż. Paweł Zabierowski wygłosi referat „Od ogniwa słonecznego do memrystora, czyli czy spinel CdIn2S4 jest dobry na wszystko?”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 12.15 do Audytorium Gmachu Fizyki.