Zapraszamy na praktyczne zajęcia, podczas których zostaną zaprezentowane scenariusze zajęć dotyczące edukacji klimatycznej. Warsztaty odbędą się 24 maja przy Rektorskiej 4.
Młodzi fizycy z PW w pięknym stylu zaznaczyli swoją obecność podczas V edycji SMOK-a — Studenckiej Międzynarodowej Ogólnofizycznej Konferencji, która odbyła się pod koniec kwietnia w Krakowie. Za nimi wygrana w hakatonie, referaty i sesje posterowe.
Nowoczesna technologia, naukowa pasja i studencka inicjatywa — te wszystkie elementy udało się połączyć podczas ostatniej wizyty przedstawicieli firmy Canon oraz inżynierów reprezentujących firmę Boston Dynamics, którzy udostępnili zaawansowany sprzęt rejestrujący oraz zaprezentowali jednego ze swoich robotycznych psów.
Zapraszamy na wykład dyrektora generalnego Nuclar Energy Agency Williama D. Magwooda, który odbędzie się 13 maja w Instytucie Techniki Cieplnej.
Politechnika Warszawska podpisała porozumienie z CIOP-PIB — strony planują wspólne działania dotyczące tematyki monitorowania obciążenia pracą oraz ochrony radiacyjnej człowieka w środowisku pracy. Ze strony PW realizacją zapisów umowy zajmie się Wydział Fizyki oraz Wydział Mechatroniki.
Składamy najszczersze wyrazy współczucia i wsparcia rodzinom i najbliższym osób poszkodowanych w brutalnym ataku na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego oraz wszystkim członkom społeczności akademickiej Uczelni.
Pracowników zainteresowanych technologiami kwantowymi zapraszamy na warsztaty, które odbędą się 15 maja w Cezamacie.
Dziesięcioro studentów naszego wydziału uczestniczyło w intensywnych zajęciach laboratoryjnych na reaktorze szkoleniowym VR-1 przy Politechnice Czeskiej.
Nasz fizyk został powołany do zespołu ds. wzmocnienia transferu wyników badań naukowych. Grupa będzie odpowiadała na potrzeby resortu m.in. poprzez przygotowywanie rekomendacji dotyczących przedsięwzięć i rozwiązań wspierających wykorzystanie potencjału polskich naukowców.
Za nami najważniejsza konferencja dotycząca tematyki zderzeń jonów przy wysokich energiach. Podczas tegorocznej edycji Quark Matter, która odbyła się na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem, nie zabrakło reprezentacji z naszego wydziału.
Nasz fizyk pełni odpowiedzialną funkcję w CERN-owskim eksperymencie ALICE — już po raz drugi powierzono mu koordynowanie działań w czasie zbierania danych i przygotowanie całego zespołu operacyjnego do pracy.
Temat spotkania, które odbędzie się 10 kwietnia o 15.15 w Audytorium Fizyki, to „Agregowanie sieci złożonych i badanie uniwersalności ich rozkładów rangowych”. Prelekcja związana jest z planowanym wszczęciem procedury habilitacyjnej dr. Siudema.
Dzięki umowie podpisanej przez Wydział Fizyki PW i japoński instytut NIRS-QST (National Institute of Radiological Sciences będący częścią National Institutes for Quantum Science and Technology) badacze obydwu jednostek mają szansę prowadzić wspólne prace naukowe w obszarze biofizyki radiacyjnej. W działania zaangażowani są dr hab. inż. Krzysztof Fornalski i mgr inż. Julianna Krasowska.
Zapraszamy na otwarte seminarium inaugurujące działalność Centrum Doskonałości Technologii Kwantowych i Jądrowych C-QuaNT, które odbędzie się 8 kwietnia o 14.00 w Audytorium Fizyki. Wydarzenie otworzy prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Nauki.
Podczas kolejnego seminarium z cyklu Fizyka Nowotworu dr hab. Zygmunt Szefliński przedstawi wpływ ploidalności na przebieg choroby popromiennej u ekstremofilnej algi Galdieria sulphuraria. Zapraszamy 10 kwietnia o 14.15 do s. 111 w Gmachu Fizyki.
Nasza studentka znalazła się w gronie młodych osób wyróżnionych za sukcesy naukowe, artystyczne lub sportowe.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) przyznała Politechnice Warszawskiej 30-milionowy grant na stworzenie jednostki mającej rozwijać technologie monitorowania i naprawiania aspektów AI związanym z bezpieczeństwem.
Badacze o łamaniu izospinu w oddziaływaniach silnych
Adam Puchalski, Krzysztof Gadomski, Maciej Nowagiel, a także dr hab. inż. Tomasz K. Pietrzak, prof. PW, reprezentowali nasz wydział podczas organizowanej w brazylijskim São Carlos letniej szkoły poświęconej fizyce oraz naukom materiałowym o szkłach i materiałach typu szkło-ceramika.
Koło Naukowe Fizyki Komputerowej zaprasza na warsztaty z dr. inż. Marcinem Kryńskim, które odbędą się 29 marca o 11.00 w sali 111 Gmachu Fizyki.
W imieniu zespołu Biura Karier PW zapraszamy wszystkich członków naszej społeczności, w tym absolwentów, na konferencję poświęconą budowaniu mostów między światem akademickim i biznesem. Wydarzenie odbędzie się 27 marca w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.
Firma, która gościła naszych fizyków, specjalizuje się w wyposażaniu wozów transmisyjnych dla radia i telewizji oraz w przygotowywaniu studiów do broadcastu.