Jeśli jesteś na studiach inżynierskich (I, II rok) i masz pomysł, który odpowiada na potrzeby społeczne lub biznesowe, zgłoś się do projektu „Uczelnie Przyszłości”. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny od 1 do 16 marca 2025 r.
W fascynującą podróż po świecie optyki zabierze gości spotkania dr inż. Karol Kakarenko. W programie m.in. wspólne tworzenie hologramu modelu lokomotywy, który wzbogaci na stałe kolekcję muzeum. Wykład odbędzie się 22 lutego o 15.00 przy ul. Towarowej 3 w Warszawie.
Jak wariacyjne algorytmy kwantowe (Variational Quantum Algorithms, VAQs) mogą przezwyciężyć kluczowe ograniczenia współczesnych komputerów kwantowych? O tym podczas najbliższego seminarium z cyklu Quantum Technologies, podczas którego będziemy gościć Angelę Chiatto z Uniwersytetu Neapolitańskiego im. Fryderyka II. Zapraszamy 27 lutego o 12.15 (Gmach Fizyki, s. 111).
W marcu organizujemy dwa bezpłatne spotkania dla zainteresowanych tematyką radioterapii lub fizyki cząstek. Trwają zapisy.
Zmień swoje lekcje – dołącz do innowacyjnego szkolenia prowadzonego przez doświadczonych nauczycieli akademickich i poznaj techniki oraz narzędzia, dzięki którym wzbogacisz swoje zajęcia o inspirujące, angażujące formy pracy.
Dobiegają końca prace nad prototypem komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych. W konsorcjum odpowiedzialnym za realizację projektu, którego liderem jest Politechnika Warszawska, pracują również naukowcy z Wydziału Fizyki.
Międzynarodowe Centrum Badań Oka (ICTER) po raz kolejny umożliwiło naszym studentom wizytę w swojej siedzibie. Organizatorami wycieczki naukowej byli dr inż. Piotr Sobotka (Wydział Fizyki) i mgr Piotr Węgrzyn (ICTER).
W nowym roku cykl otwieramy prelekcją pt. „Struktura toru cząstki oraz jej wpływ na uszkodzenia radiacyjne i naprawę DNA w komórkach ludzkich”. Seminarium odbędzie się 23 stycznia o 16.15 w sali 111 Gmachu Fizyki, tradycyjnie będzie można również skorzystać z transmisji online.
W grudniu 2024 r. odbyły się wybory, w których członkowie Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego wybrali nowy zarząd. Przewodniczącym został dr inż. Krzysztof Petelczyc, a sekretarzem dr inż. Grzegorz Siudem.
Zapraszamy na spotkanie informacyjne z przedstawicielami linii badawczych synchrotronu Solaris, które odbędzie się 30 stycznia o 11.15 w sali 111 Gmachu Fizyki.
Nauczycieli szkół średnich i podstawowych zapraszamy na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach projektu IoT4schools. Zapisy są prowadzone na stronie iot.fizyka.pw.edu.pl.
Redakcja pisma Physics World na liście dziesięciu najistotniejszych dokonań 2024 roku umieściła eksperyment CERN-owskiej grupy AEgIS, w ramach którego laserowo schłodzono atomy pozytonium. Znakomitą część zespołu AEgIS tworzą naukowcy z Politechniki Warszawskiej, w tym Wydziału Fizyki.
Absolwent naszego wydziału zdobył nagrodę I stopnia za pracę dyplomową z zakresu optoelektroniki. W konkursie Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) wyróżniono także inną reprezentantkę Wydziału Fizyki PW, Alicję Kądzielę.
Marzenie naukowców i miłośników nauki z całego świata, symbol wszystkiego, co w nauce najlepsze. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to miejsce, które fascynuje imponującą infrastrukturą, możliwościami, wyjątkowym statusem w świecie badawczym. To miejsce, które nasi fizycy mają szczęście nazywać swoim drugim domem. Odwiedziliśmy ich, żeby lepiej zrozumieć, na czym polega magia pracy w najsłynniejszym ośrodku naukowo-badawczym na świecie.
Zapraszamy na wydziałowe spotkanie świąteczne! Tradycyjnie już zobaczymy się w Auli Gmachu Fizyki, od niedawna noszącej imię Mieczysława Wolfkego. Wspólne świętowanie rozpoczniemy 19 grudnia o 14.30.
Wiązki Airy’ego, fale świetlne o niezwykłych właściwościach, stały się tematem innowacyjnych badań naukowców z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, których wyniki opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma Optics Letters.
Zadaniem nowego gremium będzie wspieranie rozwoju młodych naukowców z naszej uczelni. Każda z dyscyplin naukowych na PW ma w zespole swojego reprezentanta.
Monira Shirajum i Błażej Żyliński wezmą udział w finale politechnicznej edycji konkursu, którego uczestnicy mają 180 sekund na to, by opowiedzieć o swoich badaniach w sposób zrozumiały, a przede wszystkim angażujący. Prezentacji będzie można wysłuchać 13 grudnia od 14.00 w sali 1.01 gmachu Rektorska 4. Wydarzenie będzie również transmitowane online.
Młode badaczki związane z Zakładem Optyki i Fotoniki zdobyły finansowanie Narodowego Centrum Nauki na realizację swoich projektów.
Nasz fizyk obejmuje nową, ważną funkcję w strukturach grupy zajmującej się szybkim wyzwalaczem oddziaływań — FIT w detektorze ALICE.
Żegnamy małego Aleksandra Wildowicza, syna naszego doktoranta, Sebastiana Wildowicza. Pogrzeb odbędzie się 5 grudnia na cmentarzu w Starosielcach (Białystok, ul. św. Andrzeja Boboli).