Aktualności

Dwoje studentów naszego wydziału ze stypendiami MEiN

Logo MEiN
Patrycja Czerwińska i Mateusz Samsel znaleźli się wśród sześciu studentów fizyki technicznej w kraju odznaczonych przyznaniem stypendiów Ministra Edukacji i Nauki dla studentów na rok akademicki 2021/2022. Serdecznie gratullujemy!

Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej (21 kwietnia)

Grafika promująca Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej
ZMIANA TERMINU SEMINARIUM!
Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej zaprasza na Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej, na którym dr. inż. Jan Jamroz wygłosi referat pt.
„Badanie korelacji pomiędzy właściwościami strukturalnymi i elektrycznymi związków układu podwójnego Bi2O3-RE2O3 (RE = Pr, Nd) o strukturze romboedrycznej”.
Seminarium odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2022 r. o godzinie 12.15 w Audytorium Fizyki.

Zbiórka UPSów i baterii Li-ion na magazyny energii dla Ukrainy

Grafika promująca zbiórkę UPSów i baterii Li-ion na magazyny energii
Pracownik naszego Wydziału, prof. dr hab. Michał Marzantowicz jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu, którego celem jest zbiórka UPSów (działających lub nie) oraz innych pakietów baterii litowo-jonowych (np. z hulajnóg elektrycznych).

Zapraszamy pracowników i studentów na sympozjum „ Energia do 2050 roku - jak fizycy uratują świat”

Zdjęcie paneli fotowoltaicznych
Sympozjum odbędzie się 7 kwietnia 2022 roku w godzinach 14:15-16:00 w audytorium w Gmachu Fizyki. Jego celem będzie krótkie przedstawienie zarówno możliwości nowych technologii, jak i problemów, które trzeba rozwiązać, aby w sposób racjonalny ekonomicznie uzyskać neutralność klimatyczną do 2050 roku. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą kwestia odejścia od paliw kopalnych wydaje się bardziej aktualna niż kiedykolwiek.

Praktyki w firmie VIGO

Adam Piotrowski, VIGO
Zapraszamy studentów naszego Wydziału do zapoznania się i skorzystania w najbliższe wakacje z oferty praktyk w wielu działach technologicznych i organizacyjnych polskiej firmy fotonicznej VIGO.

Nowa publikacja zespołu prof. Franciszka Kroka we współpracy z Queen Mary University of London w Journal of Materials Chemistry A

Struktura BIGEVOXu
W renomowanym czasopiśmie Journal of Materials Chemistry A (IF=12.732) ukazała się praca będąca efektem współpracy zespołu Pracowni Krystalicznych Przewodników Superjonowych WF PW (mgr inż. Aleksandra Dzięgielewska, dr inż. Marcin Małys, prof. dr hab. Franciszek Krok) z naukowcami z Queen Mary University of London.

Granty Rady Naukowej Dyscypliny na rok 2022

Zdjęcie mikroskopu
Granty badawcze dla młodych pracowników badawczo-dydaktycznych i doktorantów Politechniki Warszawskiej w dyscyplinie Nauki Fizyczne, mają na celu wsparcie działalności badawczej w szczególności służącej przygotowaniu doktoratu, habilitacji, publikacji naukowej lub wniosku o finansowanie ze źródeł zewnętrznych, w tym NCN lub NCBiR. Termin składania wniosków mija 14.03.2022.

Солідарні з Україною

Zdjęcie Gmachu Głównego w barwach flagi Ukrainy

Solidarni z Ukrainą

Jak fotonika pomaga w diagnostyce raka?

Zdjęcie mikroskopu
Specjaliści z Belgii i Polski pracują nad platformą, która pozwoli wykryć raka w bardzo wczesnym stadium. Wykorzystują do tego wyjątkowe właściwości światła i nanomateriały węglowe. W projekt zaangażowani są naukowcy z Wydziału Fizyki PW.

Dr K. Zberecki współautorem pracy w Applied Physics Reviews

Ilustracja z pracy w Applied Physics Reviews

Wyniki pracy są unikatowe