Wyróżnienia przyznano dr. inż. Arkowi Gertychowi i mgr inż. Karolinie Czerniak-Łosiewicz.
Jeszcze nie studiujesz, ale już wiesz, że chcesz zostać inżynierem? Dobry wybór — podczas wydarzenia organizowanego w ramach 26. Festiwalu Nauki zobaczysz z bliska inżynierski świat i staniesz się jego częścią. Przeprowadzisz doświadczenia, zdobędziesz specjalne umiejętności i wcielisz się w speca od elektromobilności. Zapraszamy 24 września do gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej!
Pozornie wydaje się, że fizyka i socjologia nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak współczesna nauka udowadnia, że podejście interdyscyplinarne jest w stanie połączyć różne żywioły. W projekcie ALPHORN prowadzonym przez badaczy Pracowni Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych naszego wydziału i ETH Zurich procesy zachodzące w społeczeństwie analizuje się za pomocą narzędzi nauk twardych.
Dziekan i Rada Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej zapraszają na uroczystość, która odbędzie się 1 października o 14:00 w Audytorium Gmachu Fizyki.
Uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich tych, którzy są zainteresowani studiami na Politechnice Warszawskiej, zapraszamy 8 i 9 września na targi, które odbywają się w Szkole Głównej Handlowej.
Występ naszej badaczki już 15 września w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.
Podczas konkursu łazików marsjańskich Anatolian Rover Challenge drużyna naszej studentki zdobyła specjalne wyróżnienie za pracę zespołu.
Materiały 2D od kilku lat robią furorę. Ich popularność zbudował grafen, który dzięki doskonałemu przewodnictwu elektrycznemu był i jest odmieniany przez wszystkie przypadki, nie tylko w środowisku naukowym. Świat materiałów dwuwymiarowych jest jednak o wiele bogatszy. Ich wytwarzaniem zajmuje się mgr inż. Jakub Sitek, którego badaniom został poświęcony najnowszy odcinek podcastu SciPod.
Terminy, zasady, ważne informacje
Zostaliśmy jednym z 14 partnerów w konsorcjum projektu STAGE — The Sustainable Transition to the Agile and Green Enterprise, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ścisłej współpracy z europejskim przemysłem.
Wyróżnienie jest dowodem uznania doświadczenia i osiągnięć zawodowych w dziedzinie optyki i fotoniki.
Chociaż woda jest najpowszechniejszą na Ziemi substancją i sami składamy się w znacznej mierze właśnie z niej, dla naukowców stanowi obiekt nie do końca poznany. O jej licznych anomaliach i relacji do wszystkich cieczy możemy przeczytać w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences. Współautorem publikacji jest prof. Jerzy Antonowicz.
Daryna Budiakivska, nasza studentka i członkini Studenckiego Koła Astronautycznego, już 22 lipca wystartuje razem ze swoją drużyną w zawodach Anatolian Rover Challenge. Podczas imprezy zespół SKA zaprezentuje łazik marsjański Sirius II.
Gratulujemy wszystkim przyjętym na studia!
Kilka dni temu NASA zaprezentowała zdjęcia, które pozwoliły obejrzeć niewielki, choć imponujący fragment Wszechświata. Uchwycenie zbioru gwiazd i galaktyk umożliwił kosmiczny teleskop Jamesa Webba. O tym wyjątkowym narzędziu, budzącym zachwyt nie tylko fizyków, opowiada dr inż. Filip Sala z Zakładu Optyki i Fotoniki.
Sprawdź komunikaty na swoim Indywidualnym Koncie Rekrutacyjnym (IKR) i dowiedz się, gdzie i jak dostarczyć dokumenty.
Prof. Hanna Zbroszczyk i dr inż. Maria Stefaniak dołączają do zespołu odpowiedzialnego za współpracę z kadrą zarządzającą i administracją Brookhaven National Laboratory (BNL) oraz tworzenie planów badawczych i organizacyjnych.
Nowy projekt dr. inż. Marcina Kryńskiego w ramach LAB-TECH of Excellence
Piotr Machura i Bartłomiej Zwoliński skorzystają ze wsparcia programu, którego celem jest włączanie studentów w działalność badawczo-rozwojową Centrum Badawczego POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych.
Efektywne magazynowanie energii elektrycznej to jedno z większych wyzwań współczesności. Problem próbuje się rozwiązywać m.in. przez rozwijanie nowych baterii czy ogniw paliwowych, których kluczowym elementem jest elektrolit. Nierozpoznanymi dotąd procesami zachodzącymi w elektrolitach stałych zajmie się w swoim nowym projekcie dr inż. Marcin Kryński.