Reakcja na rozpad – obrazowanie i terapia radioizotopowa. Klub Dyskusyjny Fizyków
Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 16 kwietnia o 16.30 w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów. Gościem wydarzenia będzie Krzysztof Kilian.
Zastosowanie radioizotopów w medycynie rozgrywa się na styku chemii, biologii i fizyki — i żadnej z tych perspektyw nie da się tu pominąć. Z jednej strony mamy precyzyjnie zaprojektowane radiofarmaceutyki, których struktura chemiczna determinuje selektywność i trwałość in-vivo. Z drugiej — złożone układy biologiczne, w których znaczniki podlegają dystrybucji, wiązaniu i przemianom metabolicznym. Zjawiska te leżą u podstaw diagnostyki radioizotopowej, wizualizującej oddziaływanie znaczników z układami biologicznymi jak i terapii radiofarmaceutykami, gdzie zamiast informacji celem staje się selektywne dostarczenie dawki promieniowania do wybranych tkanek. Całość dopełnia fizyka rozpadu promieniotwórczego, która ostatecznie przekłada te procesy na mierzalny sygnał lub efekt terapeutyczny.
Każda z tych dyscyplin wprowadza własne ograniczenia i niejednoznaczności — specyficzność wiązania, kinetyka reakcji, wpływ środowiska komórkowego czy zastosowany radioizotop mogą zmieniać końcowy efekt.
O wzajemnych zależnościach — między strukturą chemiczną a funkcją biologiczną, między właściwościami radioizotopu a obserwowanym efektem — spróbują podyskutować uczestnicy spotkania.


