Logo

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej w dniu 21 października 2020 roku podpisał tzw. Memorandum of Understanding z CERN, aby PW stała się pełnoprawnym członkiem współpracy eksperymentu AEgIS (Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy).

Eksperyment ten ma na celu zmierzenie grawitacyjnego spadku wiązki impulsowej antywodoru. Grupa PW, koordynowana przez dr. Georgy'ego Kornakova z Wydziału Fizyki, jest tworzona przez naukowców z Wydziałów Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki i będzie odgrywać wiodącą rolę w projektowaniu i wdrażaniu nowego schematu sterowania i akwizycji opartego na elektronice kwantowej. Grupa będzie zaangażowana w testowanie zasady słabej równoważności z antymaterią i zbada granicę między oddziaływaniami elektromagnetycznymi i jądrowymi przy użyciu atomów antyprotonowych. Te egzotyczne obiekty są stanami związanymi, w których jeden elektron atomowy jest zastępowany przez antyproton. Najlżejszy z nich to stan związany protonu i antyprotonu, zwany protonium. Badania eksperymentalne trwają i obecnie otwartych jest kilka możliwości badawczych w dziedzinie fizyki subatomowej, elektroniki lub fotoniki wspieranych przez POB HEP w ramach inicjatywy Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (IDUB). 

 

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z dr. Georgy Kornakovem pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Strona domowa eksperymentu AEgIS:

https://aegis.web.cern.ch/home.html