Szkło krzemianowe w uścisku ultra wysokich ciśnień

Symulowana struktura SiO2

Struktura SiO2 — symulacja graficzna

W Journal of Applied Physics ukazała się publikacja poświęcona strukturalnym i cieplnym właściwościom SiO2 poddanego ciśnieniom dochodzącym do 16 GPa. To efekt prac inż. Adama Puchalskiego i inż. Antona Hula realizowanych pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka we współpracy z prof. Pawłem Kęblińskim z Rensselaer Polytechnic Institute.

Tlenek krzemu SiO2 jest skÅ‚adnikiem niemal wszystkich powszechnie stosowanych szkieÅ‚, a czyste szkÅ‚o krzemianowe uważane jest z modelowy przykÅ‚ad szkÅ‚a o strukturze czworoÅ›ciennej — w normalnych warunkach jeden atom krzemu wiążę siÄ™ z czterema atomami tlenu. Metody opracowane dla SiO2 można czÄ™sto przeÅ‚ożyć na inne materiaÅ‚y szkliste i istnieje dużo badaÅ„ eksperymentalnych, aby zweryfikować otrzymane wyniki. DziÄ™ki zastosowanemu modelowaniu metodami dynamiki molekularnej możliwe byÅ‚o zastosowanie ciÅ›nieÅ„, które trudno jest osiÄ…gnąć w metodach eksperymentalnych. Potwierdzono, że szkÅ‚a poddane tak wysokim ciÅ›nieniom ulegajÄ… trwaÅ‚ej densyfikacji (zwiÄ™kszeniu gÄ™stoÅ›ci). Zbadano, że powodem tych zmian strukturalnych nie jest zmiana dÅ‚ugoÅ›ci wiÄ…zaÅ„, ale pojawienie siÄ™ atomów krzemu w koordynacji piÄ™ciokrotnej (typowo krzem wystÄ™puje w koordynacji czterokrotnej). Głównym wynikiem pracy byÅ‚o wyznaczenie przewodnoÅ›ci cieplnej Å›ciÅ›niÄ™tych szkieÅ‚ i porównanie wyników z modelem teoretycznym. 

— NajtrudniejszÄ… częściÄ… pracy byÅ‚o znalezienie metody na obliczenie przewodnoÅ›ci cieplnej, która daje wiarygodne wyniki – wspomina swoje wysiÅ‚ki Adam. — Potrzeba byÅ‚o wielu prób, ale w koÅ„cu udaÅ‚o siÄ™ znaleźć sposób zastosowania metody Green-Kubo tak, aby ograniczyć szum wynikajÄ…cy z maÅ‚ego rozmiaru struktury. Sam wzrost gÄ™stoÅ›ci jest zgodny z wynikami eksperymentalnymi, co jest koniecznym warunkiem, aby symulacjÄ™ uznać za odzwierciedlajÄ…cÄ… rzeczywistość. Metody dynamiki molekularnej pozwalajÄ… na wglÄ…d w zachowania pojedynczych atomów, co pozwoliÅ‚o nam zbadać powstawanie i rozÅ‚ożenie atomów krzemu o koordynacji 5. Tego typu wyniki bardzo trudno byÅ‚oby otrzymać eksperymentalnie. 

— Jak pokazaliÅ›my w pracy, nawet w stosunkowo prostych i na tyle dobrze zbadanych zwiÄ…zkach, jak szkÅ‚o krzemianowe, nadal ukryte sÄ… bardzo ciekawe zjawiska fizyczne — mówi Anton. — W naszej pracy zjawiskiem takim byÅ‚a klasteryzacja atomów krzemu o koordynacji piÄ™ciokrotnej. Dość zaskakujÄ…ca, uwzglÄ™dniajÄ…c, że badaliÅ›my materiaÅ‚ zupeÅ‚nie homogeniczny. Ponadto, wedÅ‚ug naszych przypuszczeÅ„, klastry atomów krzemu sÄ… odpowiedzialne za rozpraszanie fotonów o niskich czÄ™stotliwoÅ›ciach i stanowiÄ… głównÄ… przyczynÄ™ ograniczenia wzrostu przewodnoÅ›ci cieplnej w wysokich ciÅ›nieniach.  

Publikacja jest efektem prac naukowych prowadzonych przez inż. Adama Puchalskiego, najpierw w ramach Indywidualnej Opieki Naukowej, a potem w ramach pracy inżynierskiej. Inż. Anton Hul wykorzystaÅ‚ doÅ›wiadczenie zdobyte w realizowanej wczeÅ›niej pracy inżynierskiej, dziÄ™ki czemu mógÅ‚ efektywnie wÅ‚Ä…czyć siÄ™ w prace zespoÅ‚u. Prace realizowane byÅ‚y we współpracy z prof. PawÅ‚em KÄ™bliÅ„skim, Å›wiatowej sÅ‚awy ekspertem z dynamiki molekularnej, dyrektorem Materials Science and Engineering Department w Rensselaer Polytechnic Institute. RPI, majÄ…cy swojÄ… siedzibÄ™ w Troy w stanie Nowy Jork, jest najstarszÄ… uczelniÄ… technicznÄ… na półkuli zachodniej. 

Z pracą można się zapoznać pod adresem https://doi.org/10.1063/5.0183508