Logo

Dr inż. Agnieszka Siemion otrzymała wyróżnienie w kategorii "Młody Inżynier 2019" w Plebiscycie Czytelników "Przeglądu Technicznego"

Fizyka przeważnie nikomu nie kojarzy się z czymś praktycznym, a niestety często z czymś trudnym i najeżonym skomplikowanymi wzorami. Z tego względu warto opowiadać o tym, co robimy i pokazywać, jakie to tak naprawdę jest proste.

W mojej pracy zajmuję się optyką, a ostatnio również promieniowaniem terahercowym, które może pomóc w pewnych dziedzinach zawiązanych z naszym życiem – takich jak na przykład medycyna czy bezpieczeństwo, a dodatkowo jest bezpieczne dla otoczenia. Jednym z pierwszych przykładów zastosowań tego promieniowania była możliwość wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych. Bardzo duże nadzieje są pokładane w wykorzystaniu promieniowania terahercowego w medycynie, ale żeby jakieś rozwiązanie mogło zacząć działać, konieczna jest współpraca z lekarzami i przedsiębiorstwami. W ostatnim czasie zajmuję się zaprojektowaniem układu optycznego właśnie dla promieniowania terahercowego, który umożliwiłby zróżnicowanie zdrowej skóry od tkanek nowotworowych. Technologia tego typu będzie wprawdzie droższa i bardziej skomplikowana od najczęściej używanych przez lekarzy dermatoskopów, ale jeżeli uda się stworzyć takie urządzenie, to mogłoby to być przełomem w profilaktyce nowotworów skóry. Wtedy bez konieczności wizyty u lekarza, pacjent mógłby dostać wstępną informację, czy dana zmiana może być groźna i wymaga dalszej konsultacji lekarskiej, czy nie.

Warto rozmawiać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami, abyśmy wspólnie jako inżynierowie, naukowcy, badacze czy przedsiębiorcy – jako ludzie – stworzyli coś, co będzie pomagało zapewnić zdrowe życie.

Prywatnie, oprócz bycia dumną mamą, interesuję się malowaniem na szkle, ceramiką i florystyką – tutaj też, podobnie jak w nauce, jeden kwiat nie stworzy pięknego bukietu.

 

 

 

Źródło:

http://przeglad-techniczny.pl/artykuly?id=1895

http://przeglad-techniczny.pl/artykuly?id=2306